Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Adam Neff
Bradenton, Florida
 
Camp Neff
7th Grader, Class of 2020
 

Overall Record: 51-18 #29 on This Week's TennisRPI
EVERT AMERICAN ITF
November 10-17, 2014
Boca Raton, FL
Boys' 18 Qualifying
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Nicolas Prieto Pinzon (285)   6-3;6-3
32   Jourdan Kast (47) 1-0;Retired*
ATLANTA ITF
October 27 - November 2, 2014
Atlanta, GA
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64   Brandon Freestone (45) 7-5;3-6;6-2
USTA NATIONAL SELECTION TOURNAMENT
October 11-13, 2014
Player's International Management, Delray Beach, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   William Howells (14) 6-3;6-2
1   Eric Biscoveanu (270) 6-7;6-3;11-9
NEXT GENERATION TA L6
September 27-29, 2014
Longwood Athletic Club, Sarasota, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
Q Robert Greenlaw   6-2;6-1
S   Cason Hiers (390) 6-2;6-3
USTA FL SUMMER SMASH CHAMPIONSHIPS L4
August 30 - September 1, 2014
Player's International Management, Delray Beach, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Yovan Lambros (24)   6-3;6-4
16 Henry Cacciatore (39)   7-6;3-6;10-6
Q Gregory Durham (129)   6-4;6-7;10-7
S   Noah Makarome (31) 6-2;6-4
PL   Noah Schachter (14) 5-7;6-2;10-5
USTA FL SUMMER SMASH QUALIFIER L4
August 23-25, 2014
Player's International Management, Delray Beach, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Christopher Kotite (567)   6-1;6-0
32 Spencer Cutts (1200)   6-0;6-0
16 Reese Daly (247)   6-4;6-2
USTA B14 NATIONAL CHAMPIONSHIPS
August 2-8, 2014
San Antonio Tennis Association, San Antonio, TX
Boys' 14 Singles
Boys' 14 Gold Cons.
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Michael Benavides (167)   6-2;6-2
64 Joseph Gandolfo (62)   7-5;4-6;6-2
32 RJ Fresen (6)   6-3;6-4
16 Bradley Frye (32)   6-3;3-6;6-4
Q   William Woodall (15) 6-1;6-3
S Kevin Zhu (8)   7-5;6-1
F   Arnav Dhingra (27) 6-3;6-2
USTA FL NORTH FLORIDA BG18-12 L5
July 19-21, 2014
Tallahassee Parks and Recreation Dept, Tallahassee, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   Brandon Shanklin (141) 6-4;6-4
1   Thomas Harmon (278) Wo (inj)*
USTA B14 NATIONAL CLAY COURT CHAMPIONSHIPS
July 12-18, 2014
City of Fort Lauderdale, Fort Lauderdale, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Patrick Maguire (226)   6-0;6-0
64 Zachary Lieb (132)   6-2;6-0
32   Blake Croyder (12) 6-0;2-6;6-4
1-NE William Grant (22)   6-4;6-2
Q-NE Jibril Nettles (54)   6-3;6-4
S-NE Cannon Kingsley (17)   6-3;6-2
F-NE Bill Duo (22)   6-2;6-4
USTA FLORIDA L3 BOBBY CURTIS STATE CHMP.
June 7-11, 2014
Sanlando Park, Altamonte Springs, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Francisco Aguilo-Seara (461)   6-0;6-0
32 Christian Otero (218)   6-0;6-2
16 Tyler Zink (27)   6-2;6-2
Q Antonio Mora (101)   6-3;6-2
S Michael Heller (4)   6-1;6-1
F   Mason Beiler (21) 6-3;6-2
USTA NATIONAL SWEET SIXTEEN
May 24-26, 2014
Player's International Management, Delray Beach, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16   Trey Hilderbrand (30) 2-6;6-2;7-6
Q-W Andrew Fenty (18)   6-2;6-2
S-W RJ Fresen (6)   6-3;6-1
F-W Keenan Mayo (9)   6-3;6-2
USTA FLORIDA L4 GULFSTREAM
May 17-19, 2014
Polo Club of Boca Raton, Boca Raton, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Brandon Pham (151)   6-2;6-3
16   Lorenzo Guidi (148) 6-4;4-6;7-6(11-9))
2 Robert Hammond (9)   6-2;6-2
CQ Nicolas Ramirez (116)   6-0;6-3
CS Boris Kozlov (53)   7-5;6-1
CF Jack Lee (139)   7-5;6-3
USTA FLORIDA L5 SERENDIPITY BG14
April 26-28, 2014
Serendipity, Sarasota, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Lorenzo Guidi (148)   6-2;6-2
16 Victor Stoyanov (144)   7-5;6-3
Q   Mason Beiler (21) 6-4;6-1
PL-S Antonio Mora (101)   6-2;6-1
PL-F   Henry Cacciatore (39) 7-5;6-2
SADDLEBROOK APRIL L6
April 12-14, 2014
Saddlebrook Resort, Wesley Chapel, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Elias Baldeon   6-0;6-0
Q Carter Bradford (325)   6-2;6-1
S Eduardo Roldan   7-5;6-1
F Andre Schoeman (67)   6-2;7-6
USTA NATIONAL SPRING TEAM CHAMPIONSHIPS
March 8-13, 2014
Mobile Area Tennis Association, Mobile, AL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
RR Justice Jones (206)   7-5;6-1
RR Louis Siegler (25)   6-1;6-1
RR Rhett Rollins (154)   6-2;6-2
RR   Pierce Rollins (13) 7-5;3-6;6-2
USTA FLORIDA L4 WESTON TC
March 1-3, 2014
Weston Tennis Center, Weston, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Tom Jaworski (344)   6-1;6-1
16 Jose Disotuar (205)   4-6;7-6;7-6(5));10-4
Q Keaton Allwardt (18)   6-1;6-3
S Philippe Nino (174)   Wo (ill)*
F   Sebastian Korda (19) 7-5;6-4
LONGWOOD L6
February 15-17, 2014
Longwood Athletic Club, Sarasota, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Mauricio Orozco (603)   6-0;6-4
Q Alejandro Fitzmaurice Ortiz   6-4;6-0
S   Holleman Hughes (131) 6-4;6-4
52ND JR. ORANGE BOWL INTL. TENNIS CHAMPIONSHIPS
December 14-23, 2013
Jr Orange Bowl Committee, Coral Gables, FL
Boys' 12 Main
Complete Results
Round Wins Losses Score
64
V. Saleme
  6-0;6-0
32 Tyler Zink (27)   6-3;6-3
EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS AT IMG A
November 28 - December 8, 2013
IMG Academy - Bollettieri Tennis Program, Bradenton, FL
Boys' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32
L. Draxl
  7-5;6-1
S
B. Bicknell
  6-1;6-1
* The ranking calculation does NOT consider matches marked with an asterisk.
BECOME A FAN
 
  Help build our following.
 
  Follow us on Facebook
 
RECENT COMMITMENTS
11/25 Michael Connolly chooses Illinois Col.
11/25 Dale Gilliam chooses Texas Tyler
11/25 Caroline Doherty chooses Rhodes
11/25 Mikel Saavedra chooses IUPUI
11/25 Dylan Ihmels chooses Utah State
11/24 Arnelle Sullivan chooses Maryland
11/24 Hannah Davis chooses Belmont Abbey
11/24 Sandra Honigova chooses Florida Intl
11/24 Justine Huang chooses Wellesley
11/24 Raksha Bode chooses St. Francis - PA

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 ATP GEAR - RACQUETS
  Kevin Anderson
 
HEAD Graphene Prestige MP
Was: $225.00  Now: $199.95
Review, Feedback, Demo, Video
 
  Nicolas Almagro
 
DUNLOP Biomimetic M 4.0
Was: $210.00  Now: $149.00
Feedback, Demo
 
  Richard Gasquet
 
HEAD Youtek IG Extreme Pro 2.0
Was: $190.00  Now: $99.95
Review, Feedback, Demo, Video
 
  Jurgen Melzer
 
DUNLOP Biomimetic F 3.0 Tour
Was: $210.00  Now: $99.00
Review, Feedback, Demo, Video
 
 
 

Page updated on Tuesday, November 25, 2014 at 2:51:19 AM
Contact our web team with any corrections