Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Martin Damm
Bradenton, Florida
 
6th Grader, Class of '22 - Provisional
 

Please Note: Analysis for this player is based on a provisional graduation year - our best guess for when he is graduating based on birthdate and tournaments played. DO NOT contact this player unless you have independently verified his eligibility to be recruited.

Overall Record: 46-23 #2 on This Week's Recruiting List
USTA FLORIDA L5 SARASOTA SPORTS CLUB
April 16-18, 2016
Sarasota Sports Club, Sarasota, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Jake Krug (75)   6-4;6-4
16 Alexander Bernard (1)   3-6;7-6(5);11-9
Q Logan Zapp (92)   7-5;6-3
S   David Lins (59) 6-2;6-1
PL Dillon Blake (7)   4-6;7-6(4);10-6
USTA NATIONAL SPRING TOURNAMENT
April 2-8, 2016
Easter Bowl, Indian Wells, CA
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64   Matthew Halpin (105) 6-3;5-7;7-6(8)
1 Kant Krittayaweth (62)   6-0;6-2
2   Emilio Nava (25) 6-2;6-3
UNITED TA PLAYER CHAMPIONSHIPS L6
March 19-21, 2016
United Tennis Academy, Bradenton, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Jakub Svoboda (30)   5-7;6-4;10-6
Q   Chenhe Li (138) 6-4;6-7(2);10-8
USTA FLORIDA L4 WESTON TC
March 5-7, 2016
Weston Tennis Center, Weston, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   Jacob Lowen (17) 2-6;6-2;10-7
1 Bruno Kuzuhara (16)   7-6(1);6-7(4);10-8
2 Connor Krug (25)   6-3;6-2
CQ Frank Marino (115)   6-1;2-6;12-10
CS Sam Reichbach (36)   6-3;7-6
CF   Milledge Cossu (101) 6-3;6-7;10-4
UNITED TA PLAYER CHAMPIONSHIPS L6
February 20-22, 2016
United Tennis Academy, Bradenton, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16   Thomas Navarro (15) 6-2;6-2
USTA FLORIDA L5 SEMINOLE CO.
February 6-8, 2016
Red Bug Lake Park, Casselberry, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Chase Cerejo (671)   6-1;6-3
32 Carsten Balao (787)   6-0;6-1
16   Maxmillian Damm (73) 6-2;2-6;10-7
USTA FLORIDA L3 AT TRAIN SMART TENNIS
January 16-19, 2016
Train Smart Tennis, Tampa, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Julian Pollak (1208)   6-2;6-0
32   Toby Kodat (2) 6-4;6-3
2 Chase Cerejo (671)   6-1;6-1
3Q Roberto Rodriguez (311)   6-1;1-6;6-3
3   Jameson Corsillo (10) 7-6(6);6-1
54TH JR. ORANGE BOWL INT'L CHAMPIONSHIPS
December 13-23, 2015
Jr Orange Bowl Committee, Coral Gables, FL
Boys' 12 Main
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Alejandro Licea   6-0;6-2
64 Jalal Sadek   6-2;6-3
32
P. Boscardin Dias
  6-4;6-4
16   Xiaofei Wang 7-5;6-1
4   James Van Herzeele Def (ns)*
EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
November 24 - December 6, 2015
IMG Academy - Bollettieri Tennis Program, Bradenton, FL
Boys' 12 Main Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Tim Gauntlett   6-0;6-2
32 Patrick Brady   6-1;6-4
16
C. Chaiyarin
  6-2;6-2
Q   Xiaofei Wang 6-2;6-4
INSPIRATION ACADEMY JR. CHMP. L7
November 23-25, 2015
Inspiration Academy, Bradenton, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
Q  
D. Nunez Acevedo
3-6;7-6;10-8
CQ Kolton Fussell   6-0;6-3
CS
J. Garmendia
  6-4;6-3
CF
J. Li
  Wd (pc)*
CELSIUS THANKSGIVING L6
November 7-9, 2015
Celsius Tennis Academy, Sarasota, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16
J. Deroy
  6-4;6-4
Q   Yeudy Villar (53) 6-4;6-3
UNITED TA PLAYERS CHAMPIONSHIPS L7
October 31 - November 2, 2015
United Tennis Academy, Bradenton, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Jimmy Heagerty   6-1;6-1
Q
J. Bain
  6-4;6-2
S   Serban Bonchis (282) 6-3;6-1
USTA FLORIDA L5 SEMINOLE CO.
October 17-19, 2015
Sanlando Park, Altamonte Springs, FL
Boys' 14 Singles
Boys' 14 Singles Cons.
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Mark Dancuart (208)   6-1;6-3
32 David Lins (59)   6-3;6-2
16   Joshua Miller (76) 6-2;7-6(6)
16 Andy Mackler (110)   7-5;6-4
Q Julen Morgan (52)   Wo (pc)*
S   Kanishkh Ramesh (47) 6-4;6-3
NGTA L6
October 3-5, 2015
Longwood Athletic Club, Sarasota, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16   Mikkel Baumann (254) 2-6;6-1;10-7
EVE ZIMMERMAN USTA NAT'L TOURNAMENT
September 18-20, 2015
Cello International Tennis Academy, Stanford, CA
Boys' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Eli Gordon (24)   6-0;7-5
Q Alex Han (29)   7-5;6-2
S   Hugo Hashimoto (13) 6-3;5-7;6-4
F-NE James Delgado (11)   6-0;6-1
CELSIUS FALL CHAMPIONSHIPS L7
September 5-7, 2015
Celsius Tennis Academy, Sarasota, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
Q Finn Anderson (325)   7-6(6);7-5
S Philip Chiritescu   6-2;6-3
F   Maxmillian Damm (73) 4-1Ret (ad)
HENDRICKSON MEMORIAL L6
August 15-17, 2015
Longwood Athletic Club, Sarasota, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
Q Spencer Shrader (613)   Wo (inj)*
S Devan Upadhyay (920)   6-2;6-1
F Ian Ziegler (235)   6-4;6-3
USTA NATIONAL SELECTION TOURNAMENT
May 23-25, 2015
The Landings Yacht, Golf & Tennis Club, Fort Myers, FL
Boys' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Will Mayew (50)   6-0;6-2
16 Andrew Pereverzev (46)   6-4;6-4
Q Jack Anthrop (6)   6-3;6-1
S Thomas Navarro (15)   6-2;6-3
F   Alexander Bernard (1) 6-4;6-3
USTA FLORIDA L4 GULFSTREAM B12
May 16-18, 2015
Patch Reef Park Tennis Center, Boca Raton, FL
Boys' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Nicholas Olomu (444)   6-4;6-3
16 Alexander Adamec (87)   6-0;6-0
Q Kian Vakili (15)   6-1;6-2
S Tom Grosjean (123)   6-2;6-2
F   Alexander Bernard (1) 6-4;6-0
BATH & RACQUET L7
May 2-4, 2015
Bath & Racquet Club, Sarasota, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
Q Maximilian Bonte (322)   6-2;6-7(4);10-8
S Brett (WC) Blair (572)   6-0;6-1
F   Maxmillian Damm (73) 5-7;7-6(4);10-7
* The ranking calculation does NOT consider matches marked with an asterisk.
RECENT COMMITMENTS
5/04 Alec Levin chooses Wilkes
5/04 Francesca Varela chooses Wilkes
5/04 Joshua Bailey chooses Our Lady of the Lake
5/03 Zeynep Lir chooses Tufts
5/03 Meredith Roberts chooses TCU
5/03 Jennifer Lee chooses RPI
5/03 Alisha Parikh chooses Emerson
5/03 Thomas Wright chooses South Florida
5/03 Jakub Wojcik chooses South Florida
5/03 Manu Ravichandrakumar chooses Stonehill

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 THE LATEST FROM TENNIS WAREHOUSE
5/04 Order 3, Pay for 2! Great deal on @LuxilonTennis Element string right now!
4/29 The @adidastennis Barricade 2016 Hannibal is here!
4/28 How to hit a forehand
4/28 40% off @ATPWorldTour tees! Shop now
 
 

Page updated on Tuesday, May 03, 2016 at 3:46:21 AM
Contact our web team with any corrections